Atipik Otizm Tamamen Geçiyor mu?

Atipik otizm, otizm belirtilerinin görüldüğü ancak otizm tanısını karşılayacak ölçütlerin tam olarak ortaya konmadığı yaygın gelişimsel bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Atipik otizm tamamen geçer mi sorusunun olumlu bir cevabının olabilmesi için uygun koşullarda doğru tedavi ve özel eğitimin uygulanması gerekir.

Atipik otizmde, otizmde görülen üç temel alandaki gelişim bozuklukları sadece bir alanda görülebilir ya da bu üç alanda çok daha az gelişimsel bozukluk oluşmuş olabilir. Hafif otizm özellikleri gösteren Atipik otizmli çocuklarda durum zamanla normale dönebilir. Atipik otizmde hastalığın semptomları şiddetli olmadığından zamanla bu semptomların aşılması mümkündür.

Atipik Otizm Belirtileri Nelerdir

Atipik otizm ve otizmde yaşanan iletişim sorunları birbirine yakın sorunlardır. Atipik otizmli iletişim kurma eğilimi gösterebilirken otizmli çocuklarda iletişim kurma eğilimi görülmez. Atipik otizmli çocukların ilgileri sınırlı ve dar olabilir. Bazı tekrarlayıcı davranışlar, içe kapanma, utangaçlık, katı prensiplere sahip olma gibi sorunlar Atipik otizmli çocukların temel sorunları arasında yer alır.

Atipik otizmde konuşmaları anlamama, zamirleri ters kullanma, ekolali konuşma gibi konuşma bozukları daha sık görülmektedir. Atipik otizm belirtileri üç yaşından önce görülmeye başlar. Atipik otizm tamamen geçer mi sorusu otizmli aileler için ne kadar önemliyse belirtileri fark edip erken tanı ve tedaviye başvurmak da o kadar önemlidir.

Atipik Otizm Tamamen Geçer mi ve Nasıl Tedavi Edilir

Atipik otizmi anlamak, tanımak ve farkına varabilmek tanı ve tedavinin en önemli aşamasıdır. Atipik otizmli çocukların eğitsel süreçleri doğru yapılandırılırsa ilerleyen yaşlarda Atipik otizm tamamen ortadan kalkabilir. Atipik otizmde tanının erken konulması tedavinin başarısını doğrudan etkiler. Tanı konulduğunda hemen gerekli terapi ve uygulamaların yapılmaya başlanması gerekir.

Atipik otizmli çocukların ya da yetişkinlerin yaşadıkları sorunlar farklı farklı olmaktadır. Tedavi süreci hangi alanlarda sorun varsa o alanlara yönelik planlanır. Özel terapi programları ve özel eğitim uygulamaları ile Atipik otizm başarıyla tedavi edilebilir. Atipik otizm tamamen geçer mi diye merak eden ailelerin en başta yapması gereken şey atipik otizmi anlamak ve semptomların ortadan kalkması için çocuğa gerekli desteği sunmaktır.

Bir önceki yazımız olan Atipik Otizm Tedavi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.