Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat ve yoğunlaşma (konsantrasyon) bozukluğu, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik şeklinde açığa çıkan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu psikiyatrik bir sorundur. Toplumda en fazla çocukları etkileyen bu rahatsızlık, yaşın ilerlemesiyle birlikte etkisini kaybedebilir. Bazen de yaşam boyu kişiyi etkisi altına alabilir.

Çocukluk çağında görülen bu sorun bireyin yaşamı boyunca yaşam kalitesini etkileyecek kadar güçlü olur. Bu yüzden tanı ve tedavisinin geciktirilmeden yapılması gerekir. Bu rahatsızlık aynı zamanda özgül öğrenme güçlüğüne eşlik edebilir. Bu sorun yani özgül öğrenme güçlüğü diskalkuli, disrafi ve disleksi olarak kişiyi etkileyebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri

Bu sorunu olan çocukların davranışları gözlendiğinde bazı ipuçları görülebilir. Çocukların dinliyormuş gibi görünüp dinlememesi, hayallere dalması gibi davranışları dikkat eksikliğinin belirtileri olabilir. Yaptığı faaliyeti ya da oyunu bitirmeden diğerine geçmesi, bunu sıkça tekrarlaması da dikkat eksikliğinin göstergeleri arasında olabilir.

Bazı davranışlarda aşırı hareketlilik şeklinde ortaya çıkabilir. Ancak bunlar sadece ipucu olarak değerlendirilmeli. Buna kendi kendinize tanı koymaya kalkışmayın. Rahatsızlığın belirtileri arasında aşağıdakilerde görülürse çocuğun tıbbi kontrolden geçmesinde yarar vardır. Belirtileri hem dikkat eksikliği açısından, hem de hiperaktivite bozukluğu olarak ayrı ayrı değerlendirmekte yarar vardır.

Dikkat eksikliği belirtileri arasında;

  • Önemsiz faktörlerden, dış seslerden etkilenerek asıl yaptığı işten kopması
  • Konsantrasyonun önemli olduğu oyunlarda ya da aktivitelerde başarısız olunması
  • Sıkça dalgınlık ve hata yapması
  • Oyunlarda ve yaptığı işlerde hızlı geçişler yapması, birini bitirmeden diğerine başlaması
  • Unutkanlık sorunu yaşanması
  • Biriyle sohbet ederken hayal kurmaya başlaması, karşısındakini duymaması, söylenenleri akılda tutamaması
  • Kendisine verilen sorumlulukları devamlı erteleme eğiliminde olmak gibi davranışlar, dikkat eksikliği belirtilerinden kabul edilebilir.

Hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasında ise;

Çocuklarda öğrenmeyi etkileyecek derecede dikkatsizlik ve aşırı hareketlilik sorunları olursa, çocukların hiperaktif olduğu söylenebilir. Bunun belirtileri arasında aşırı konuşma, oturduğu yerde duramama, aşırı hareketlilik, eşyalara tırmanma, amaçsız şekilde dolaşma sayılabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Hastalardaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nedenleri tek tek incelenerek tedaviye başlamak gerekir. Bunun için bazı nörolojik testler yapılır. Bozukluğun derecesi belirlenerek, ilaç kullanımının gerekip gerekmediğine karar verilir. Tedavi planlaması bu belirlemelere göre yapılır.

Bir önceki yazımız olan Otizmin Tedavisi Mümkün Mü? başlıklı makalemizde Otizm Tedavisinde Gluten Kazein Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.