Otizm Belirtileri Nelerdir Tedavisi

Otizm, iletişim ve sosyal etkileşim sorunları yaşatabilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca otizm çocuklarda kısıtlı ilgi alanları olması ve sürekli tekrarlayan davranışların belirmesi gibi rahatsızlıklara da yol açabilen bir gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle çocukların ilk 3 yaşında ortaya çıkar. Erken yaşta çocuklarında otizm olduğunu fark eden ve erken tanının koyulmasını sağlayan aileler, rehabilitasyon programları ile bu rahatsızlığın bütün etkilerini minimum seviyeye getirebilirler.

Otizm Belirtileri Nelerdir

Çocukların başka insanlar ile göz temasından kaçınması, ismi ile seslenildiği zaman anlayamaması ve bakmaması, etrafında ona söylenenleri anlamaması, sözleri tekrar etmesi, oyuncakları ile ilgilenmemesi ve yaşıtlarının ilgi alanlarına aşırı ilgisiz kalması gibi durumlar otizm belirtileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sallanma, titreme, çırpınma ve aşırı hareketlilik durumları da otizm hastalığı yaşayan çocuklarda sık sık görülmektedir.

Belirtilerden en az bir tanesi ortaya çıktığı zaman ailelerin vakit kaybetmeden değerlendirme yapılabilmesi için uzmana danışması gerekmektedir. Araştırmalara göre 14 aylık bir çocuğa konulan otizm teşhisinin, çocuklarda ortaya çıkan rahatsızlığın etkilerinin en düşük seviyelere getirdiği ortaya çıkartılmıştır.

Otizm Tedavisi Nasıl Yapılır

Otizm tedavilerinden verim alınabilmesi için ve başarı oranının yükseltilebilmesi için en büyük etken erken teşhistir. Otizm tedavisi yöntemlerinin seçilebilmesi için ise, uzmanlar çocuklara değişik stratejiler uygularlar. Tedavi sonrasında ortaya çıkan bulgulara bakıldığı zaman kişiye özel geliştirilen tedavi uygulamalarının çocuklar üzerinde daha etkili olduğu bilinmektedir.

Tedavi sürecinde ailelerin bu konu hakkında eğitim alması önemlidir. Otizmli çocuklara iletişim, sosyal ve davranışsal anlamda uyum sağlayabilecekleri tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri uygulanırken, ailelerin de çocukları bu alanlarda desteklemesi gerekir.

Özel terapiler ile çocukların konuşma ve fiziksel yeteneklerinin de geliştirmesine katkı sağlanır. Konuşma terapileri, motor beceri eksikliğini ve konuşma geriliğini tedavi eder. İlaçlar ise, hiperaktivite ve anksiyete gibi durumların etkilerini ortadan kaldırabilmek için tedaviye destek amaçlı kullanılan tıbbi müdahaleler arasındadır.

Otizim tedavisi boyunca dikkat edilmesi gereken en temel nokta, tedavi gören çocuklara psikolojik destek sağlamaktır. Çocukların bu sürecinde yanlarında olunmalıdır. Sosyal destek faktörü çocuklar için yararlı olduğu kadar aynı zamanda ebeveynler için de yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Otizmi Tamamen Tedavi Etmek Mümkün mü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.