Otizm Neden Erkeklerde Daha Fazla

Otizm hastalığının sürekli yaygınlaştığını ve bu oranın her geçen gün arttığını kanıtlayan araştırmalar aynı zamanda otizm hastalarının büyük bir bölümünün cinsiyetini araştırdığı zaman erkeklerde daha fazla görüldüğünü tespit etmiştir. Otizm neden erkeklerde daha fazla görülür, bunun özel bir sebebi var mıdır gibi soruların cevapları için okumaya devam edebilirsiniz.

Otizm Hastalığının Cinsiyet Dağılımı

Otizm hastaları araştırıldığı zaman, otizmin erkek hastalarda daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Otizm neden erkeklerde daha fazla görülmektedir kısmını araştırdığımızda ise yapılan araştırma sonuçlarının erkek çocuklardaki x kromozomuna ait gen ile bağlantılı olabileceği yönündedir.

İki binden fazla sayıda otizm hastasının gen haritası çıkartılmış ve incelenmiştir. İnceleme sonuçlarına bakıldığı zaman otizm hastası olan bir bireyin gen haritası, otizm hastası olmayan bir bireyin gen haritası ile karşılaştırılmış ve otizm hastası erkek çocukların binde birinde x kromozomunun mutasyona uğradığı tespit edilmiştir. Otizm hastası olmayan erkek çocuklarda x kromozomu incelendiği zaman ise mutasyona uğramadığı gözlemlenmiştir. Sadece otizmli erkek çocuklar değil, otizm hastası erkek çocukların kız kardeşleri de incelenmiş ve bu incelemeler sonucu kız kardeşlerde de x kromozomunun mutasyona uğramadığı ispat edilmiştir.

Otizm neden erkeklerde daha fazla görülür sorusunu net olmamak ile birlikte x kromozomu ile bağdaştıran araştırmacılar, yüzde bir gibi bir oranın birçok insan tarafından düşük bir değer olarak algılandığını fakat genele bakıldığı zaman bu rakamın azımsanamayacak kadar fazla olduğunu açıklamışlardır.

Kız çocuklarda iki adet x kromozomunun bulunması sebebi ile kızları bu genin mutasyona uğraması durumunda kızları daha kolay kurtarabildikleri fakat erkek çocukların, anneden x kromozomu babadan da y kromozomu alarak dünyaya geldiklerini, annenin mutasyona uğramış olan x kromozomunu bebeğe aktarması durumunda bebeğin otizme yakalanma riskinin çok fazla olduğunu açıklamaktadırlar.

Bu durum tespit edildikten sonra, yapılan çalışmalar sonucunda zamanla daha bebek anne karnındayken bu tür durumların tespit edilebilmesi için tıp alanında gelişmelere sebep olması hedefleniyor. Anne karnındaki bebeğin kromozomları incelenerek günümüzde down sendromlu olup olmadığı net bir şekilde söylenebiliyor. Buna yönelik çalışmalar her geçen gün otizm alanında da gelişmeye devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Dil Terapisi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde dil terapisi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.