Otizm Hastalığı İyileşiyor mu?

Otizm, hastalıktan ziyade sosyal iletişim bozukluğudur. Anne babaların dikkatli gözlemleri sayesinde erken yaşlarda teşhis edilebilir. Ne kadar erken teşhis edilirse otizmden kurtulma ihtimali o kadar artacaktır. Her çocukta yüzde yüz iyileşir diyerek anne babalara umut vermek doğru olmayabilir ancak kişiye özel eğitim ve tedavi gören her otizmli başkalarına ihtiyaç duymadan tek başına yaşayabilir hale gelebilmektedir.

Otizm teşhisinin ardından ailelerin ardına gelecek ilk soru “Otizm hastalığı iyileşir mi?” olmaktadır. Cevabı sabır ve özveri ile üstesinden gelinebileceğini unutmamaları gerektiğidir.

Çocuklarda Otizm Teşhisi Nasıl Konur

Otizmli bireylerin iletişime kapalı oluşları en belirgin özellikleridir. Anne babalar çocuklarını iyi gözlemlemeli ve otizm teşhisinden şüphelenmeleri halinde vakit kaybetmeden uzmana danışmalıdırlar.

Peki, hangi durumlarda anne babalar otizm şüphesi duymalıdır? Bebeklikten itibaren çocuğun anne baba ile göz teması kurmaması en büyük belirtilerdendir. Çevreye fazla tepki vermezler. Kendi kendilerine bir nesneye odaklanırlar. Elinizde oyuncak tutarak çocuğa seslendiğinizde sizin yüzünüze bakmaz.

Nesneye odaklanır. Bir nesne veya oyuncağa takıntılı derecede bağlı olabilirler. Dakikalarca aynı hareketi tekrarlayabilirler. Çevreye karşı kayıtsız oluşları duyma problemi yaşadıkları izlenimi uyandırır. Çocuğunda bu tip davranışlar gözlemleyen anne babalar vakit kaybetmeden uzmana danışmalıdırlar. Otizm hastalığı iyileşir mi şüphesi onları umutsuzluğa sevk etmemelidir. Otizmi yenmek için gerekli en önemli unsur kişiye özel eğitimdir.

Otizm Hastalığı İyileşir mi ve Tedavisi Nedir

Otizm, nörobiyolojik sebeplere dayanan sosyal iletişim ve kişilik bozukluğudur.  Beyin yapısı ve işleyişinin normalden farklı olmasından dolayı ortaya çıkar. Otistik bireyler normal insanların duyamadığı sesleri algılayabilme gibi özel yeteneklere sahip olabilirler. Otistik bireylerin yeteneklerinin ortaya çıkarılabilmesi için kişiye özel eğitim çok önemlidir.

Beyin dalgaları takibi ile yapılan çeşitli tedavilerin yanı sıra sadece özel eğitim ile iyileşme gösteren hastalara ait örnekler mevcuttur. Otizm tedavisi oldukça masraflı bir tedavidir. Özel ders ücretleri çok yüksektir. Otizm teşhisine ilişkin sağlık raporu alındığında devlet tedavi ücretlerinin bir kısmını karşılamaktadır.

Otizm hastalığı iyileşir mi sorusuna odaklanmak yerine iyileşeceğine olan inanç ile çocukların yeteneklerinin ortaya çıkarılmasına odaklanılmalıdır. Özveri, inanç, zaman ve azim ile önemli gelişmeler gösterilebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.