Otizm Hastalığı Olan Ünlüler

Otizm neden olur, bunun hala daha cevabı bulunmuş değil. Ancak otizm korkulacak bir sorun değil. Çünkü geçmişten itibaren otizmli ünlülere baktığımızda neler başardıklarını görebiliriz. İyi bir eğitim almış, aile bağları güçlü olan, psikolojik bakımdan destekçileri olan otistik kişilerin neler başardığını tarih sayfalarından öğrenebiliriz.

Bizler bile günümüzde onların buluşlarıyla, eserleriyle yaşamlarımıza devam etmekteyiz. Otizm hastalığı olan ünlüler günümüzde otizmli çocukları olan kişilere ve otistik bireylere ilham kaynağı olmalı.

Toplum otizm belirtileri konusunda yeterince bilinçlendirilmeli ve otizm tedavisine erken yaşlarda başlanmalıdır. Bu etkenler otistik çocukların becerilerini, yeteneklerini daha kolay ortaya çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Otizm hastalığı olan ünlüler kimlerdir?

Otizm hastalığı yeni bir rahatsızlık değildir. Geçmişte şizofreni olarak ta tanımlanmış bir sorundur. Ancak sonradan bu hastalığın beynin işleyişinden kaynaklandığı ortaya konmuştur. Otizm hastalığı olan ünlüler incelendiğinde neler başardıklarını görebiliriz.

Bunlar arasında bulunan Nikola Tesla hepimizin kullandığı çok sayıda elektrikli eşyanın icat edilmesini sağlayan elektrikli motoru bulmuştur. Isaac Newton ise ünlü İngiliz matematikçi ve fizikçidir. Yerçekimi kanunu bulmuştur. Otizm hastası olması rağmen bunu başarmıştır.

Henry Ford otistik olmasına rağmen ilk otomobilin mucidi olmuştur. Franz Kafka sayısız eserleriyle tanınmış bir otistik yazardır. Wolfgang Amadeus Mozart ta otistik olmasına rağmen ünlü bir Avusturyalı bestecidir. Eserleri herkes tarafından severek dinlenmektedir.

Otizm hastalığı olan kişilerin neleri başarabileceğini bu örneklerden kolayca anlayabiliriz. Bu otistik bir çocuğu olan ailelere de güç verecek bir etkendir. Çocuklarının başarılarıyla gurur duymak için, eğitimlerine önem vermeleri için onlara destek olacaktır.

Otizm tedavi edilebilen bir hastalıktır

Otizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmak önemlidir. Bunun tedavi edilebilen, bireylerin becerilerini, özelliklerini göstermelerini sağlayabilecek uygun eğitimlerin olduğunu göstermek gerekir. Aileler otistik çocukları oldukları için üzülmemelidir.

Otizm hastalığı olan ünlüler onlara ilham kaynağı olmalı, çocuklarının eğitim almalarını sağlamaları ve topluma kazandırmaları gerekir. Otizm erken yaşlarda tedavisi büyük oranda yapılabilen bir sorundur. Otistik bireylerin kendileri için özel hazırlanan eğitim programına alınması ve ailelerinin de onlara destek olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.