Otizm İlk Belirtileri Nelerdir?

Otizmin belirtileri 1 yaş civarında görülmeye başlandığından dolayı otizmde erken teşhis önemlidir. Aileler açısından otizm ilk belirtileri nelerdir sorusu erken teşhis açısından önem kazanmış durumdadır. Otizmin ilk belirtileri arasında iletişim kurma sorunları, dönen cisimlere duyulan ilgi, tekrarlayan hareketlerde bulunma, göz teması kuramama, akranları ile oynamama gibi belirtiler sayılabilir.

Otizm ve Belirtileri

Otizmin ilk belirtileri nelerdir sorusu birçok ailenin merak ettiği sorular arasındadır. Otizm bebeklik döneminde belirtileri görülen bir hastalık olduğundan dolayı belirtilerini bilmek faydanıza olacaktır. Otistik bireylerde ortaya çıkan farklılıkları erken çocukluk döneminde tespit ederek erken teşhis ve tedaviye başlamak yararlı olacaktır.

Otizmin yaygın belirtileri arasında; başkaları ile göz teması kuramamak, ismi söylendiğinde tepki vermemek, söylenenlere aldırış etmemek, parmağı ile istediği bir nesneyi gösterememek, oyuncakları ile oynamaması, yaşıtları ile oyunlara katılmaması, anlamsız tekrarlar da bulunmak gelmektedir.

Bu belirtilerden sadece birkaçına bakarak kesin bir tanı koymak doğru değildir. Çocuğun sosyal ilişkilerinde görülen zayıflığın yanı sıra otizmin derecesine göre öfke nöbetleri ve saldırganlık da kimi zaman görülebilmektedir.

Otizmin belirtileri aşağı yukarı bu şekilde olup uygulanan tedaviler bu davranışların giderilmesi ana eksenine oturmaktadır. Otistik bireylerin tedavisinde kullanılan ilaçların uygulanan diyetlerin ve verilen eğitimlerin temel hedefi hastanın davranışlarında gelişme sağlanması olmaktadır.

Otistik bireylerin eğitimi çocuğun birçok açıdan ilerlemesine imkân tanır. Gerek evde eğitim yolu ile gerekse de çeşitli kurumlarda verilen eğitim ile birey büyük mesafeler kat edebilir. Evde eğitimde anne ve babalara büyük roller düşmektedir. Anne ve babalar evde eğitimin gereklerini yerine getirerek çocuklarının gelişimine önemli katkılarda bulunabilirler. Bu nedenle de çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir.

Evde Eğitim İçin Mobil Uygulama: Otsimo  

Uzun bir araştırma geliştirme sürecin sonunda ortaya çıkardığımız Otsimo uygulaması çocukların evde kendi kendine oynayabileceği oyunlar ve gerçekleştirebileceği aktiviteler içermektedir. Tablete ya da telefona indirebileceğiniz otsimo uygulaması ile çocuğunuz kendi kendine öğrenebilir ve bilişsel anlamda gelişim gösterebilir.

Otizmin ilk belirtileri nelerdir otizmli çocuğa evde nasıl eğitim verilir sorularının ışığında hazırlanan uygulamamız sayesinde çocuğunuzun gelişimini adım adım takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otizme Sebep Olan Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.