Otizm Nedir Tedavisi Var mı

Otizm günümüzde 100 kişiden 2’sinde görülen, nörolojik temelli bir gelişme bozukluğudur. Sinir sisteminin beyni etkilemesi sonucu oluştuğu bilinmektedir. Toplumda otistik kişi sayısının artması ile birlikte otizmle mücadele ve bilinç de artmıştır. Otizm nedir tedavisi var mı sorusunun cevabı aranmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda birçok eğitim kurumu açılmış, çeşitli ilaçlar üretilmiştir.

Otizm 1 yaşından itibaren teşhisi mümkün olan ve ömür boyu sürecek olan bir hastalıktır. Tamamen iyileşmesi gibi bir imkan günümüzde mümkün değildir. Ancak otizme bağlı davranışların düzeltilip, kişinin topluma kazandırılması erken teşhis ve düzenli eğitim ile mümkün olmaktadır. Otizm ile en etkin mücadele eğitimdir. Sadece otistik kişiler değil ailelerinin de eğitilmesi gerekmektedir.

Otizmin Tedavi Yöntemleri

Otistik çocuklar asosyal olup, başkalarıyla iletişim kurmaktan kaçınırlar. Göz ya da el teması kurmazlar, konuşmaktan kaçınırlar. Bu davranışlarını en aza indirip, çocuğun sağlıklı bir iletişim kurması ve kendi davranışlarını yönlendirmeyi öğrenmesi için davranışsal eğitim verilmelidir.

Otizmli çocukların duyuları daha hassas olabilir. Duyularını yönlendiremeye de bilirler. Bu davranışlar için meşgale terapisi uygulanmaktadır. Konuşma yeteneğinin gelişmesi için de konuşma terapisi uygulanmaktadır. Dil becerisinin gelişmesi sosyal iletişimini de geliştirecektir.

Otistik çocuklar kendilerine zarar verici davranışlarda da bulunabilirler. Depresyon, sinir bozukluğu, hiperaktivite gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Otistik kişiler için birçok eğitim kurumu mevcut olsa da yüksek ücretleri sebebiyle herkesin yararlanması mümkün olmamaktadır.

Otsimo İle Ücretsiz Eğitim

Yeterli imkanı olamadığı için eğitim alamayan otistik kişiler için otsimo ücretsiz bir uygulama geliştirmiştir. İnternet sitesi üzerinden detaylı bilgiye ulaşılabilecek otsimo çocuk uygulaması otizm eğitiminde etkinliği kanıtlanan yöntem baz alınarak oluşturulmuş olup, eğitici oyunlardan oluşmaktadır. Aynı şekilde ücretsiz indirilebilecek otsimo aile uygulaması ise ailenin çocuğunun uygulamasını uzaktan kontrol edip, ilerleyişi ile ilgili bilgi almasını sağlar.

Otizm ile ilgili otizm nedir tedavisi var mı gibi tüm sorulara da internet sitemiz üzerinden ulaşım mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Otizm Yeni Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde Destekleyici Yöntemler Otizm İçin Önemli ve Otizmli Çocuklar Ağır Metallerden Arınmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.