Otizmde Kullanılan İlaçlar

Otizm kalıtsal ve çevresel faktörler ile ortaya çıkan bir hastalık olup tedavisi için çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. Otizmin tedavisinde eğitim en başta tercih edilen yöntemlerden birisi olarak gelmekte iken bunun yanı sıra ilaç tedavisi ve diyet tedavisi de tercih edilmektedir. İlaç tedavisi otistik hastaların bazı davranışlarının yatıştırılmasında kullanılmaktadır. Otizmde kullanılan ilaç isimleri değişkenlik göstermektedir.

Otizmin Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Otizmin tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar genel anlamı ile hastalığın ortaya çıkardığı öfke saldırganlık gibi belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Bu ilaçların kullanıp kullanılmaması tamamen ailelerin insiyatifine verilmiş olup aileler kendi kararları ile bu ilacı kullanmaya başlamışlardır.

Otizmde kullanılan ilaçlar denilince son yıllarda yapılan bir araştırma otizm hastaları için umut ışığı olmuştur. Yaklaşık yüz yıldır Afrika uyku hastalığının tedavisi için kullanılan bir ilaç yakın zamanda bir araştırmada otistik bireyler için kullanılmıştır.

Yaşları 5 ile 14 arasında değişen 10 otistik hasta üzerinde denenen suramin isimli bu ilaç hastalarda önemli değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hastalardan beşine bu ilaç yerine herhangi bir etkisi olmayan farklı bir ilaç verilirken beşine de bu ilaç verilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Suramin ilacı verilen hastalarda gözle görülür bir iyileşme tespit edilmiştir.

Çalışmada dört konuşamayan çocuk yer alırken bu çocuklar ilk cümlelerini ilacı aldıktan bir hafta sonra kurabilmişlerdir. Suramin ilacı almayan grupta ise herhangi bir ilerleme görülmemiştir.

Suramin’in etkilerinin diğer alanlarda da olduğu tespit edildi. Buna göre çocukların sosyal gelişimlerinde, konuşma ve dil becerilerinde, sakin kalma ve odaklanma durumlarında, tekrarlayan davranış gösterme eğilimlerinde de önemli gelişmelerin ortaya çıktığı görüldü. Aileler de ilacın faydalı olduğu görüşünde birleştiği tespit edildi.

Otizm Hastalarında İlaç Tedavisinin Yanı Sıra Eğitim

Otizm tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri olabileceği gibi otizm tedavisinde eğitim de önemli bir yer tutmaktadır. Otizmin tedavisi için hazırladığımız mobil uygulamamız otsimo çocuklarınızın zevkle oynayacağı oyunların yanı sıra çeşitli aktiviteler de ihtiva ediyor. Otizmde kullanılan ilaç isimleri kadar eğitim de otizm tedavisinde önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Otizm İlk Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.