Otizmde Son Tedavi Yöntemleri

Günümüzde otizm hala gizemini koruyan bir sağlık sorunudur. Doğuştan gelen bir sorun olan otizm erkek çocuklarını kızlara göre beş kat fazla etkilemektedir. Otizm teşhisi konulan bireylerde hızlı bir şekilde tedavi sürecine başlanması gerekir. Otizmde son tedavi yöntemleri hastalarda olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

Otizm hakkında çok bilgi bulunmasına rağmen, bireylerde farklı belirtilerin, farklı derecelerde görülmesi nedeniyle tedavi yaklaşımları da farklı olabiliyor. Bu nedenle otizmli bireyler için doğru tedavi yaklaşımları uygulanmalıdır. Özellikle uygulamalı davranış teknikleri bireyler için faydalı olabilecek bir eğitim sürecidir.

Bu tedavi sürecinde otizmli bireylerle ailelerin özel olarak ilgilenmesi de gerekir. Aileler otizmli çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmalı. Otistik bireyler iletişim kurmayı başarırsa, tedaviden olumlu sonuç alınması kolay olur.

Otizmde son tedavi yöntemleri nelerdir?

Otizm geniş spektrumlu beyin gelişme bozukluğu olarak tanımlanır. Spektrumdaki bozuklukların derecesini belirlemek ise oldukça zordur. Bu nedenle otizmi değişik yoğunluk dereceleri olan bir sorun olarak değerlendirmek gerekir. Bireylerin seslerle, resimlerle, el işaretleri gibi olgularla daha rahat iletişim kurmaları sağlanmalıdır. Toplumun otizm konusunda daha bilinçli hale gelmesi, otizmli bireylerin tedavisinde olumlu adımlar atılmasına yardımcı olmaktadır.

Otizmde son tedavi yöntemleri, arasında ilaç tedavisi de bulunmaktadır. Yapılan klinik araştırmalarda Suramin adındaki ilaçla çocuklardaki otistik spektrum bozukluğu olan otizm tedavisinde olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu otizm tedavisinde ilk kez bir ilaçla yapılan tedavi olma özelliğini taşımaktadır.

Suramin uzun yıllardır uyku hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda DSÖ temel ilaçlar listesinde güvenli ve etkili bir ilaç olarak yer almaktadır. Otistik çocuklarda semptomları belirgin derecede iyileştirmesi, otizm tedavisi için bir umut ışığı olmuştur.

Otizm tedavisinde müzik terapisi

Otistik bireylerin tedavisinde müzik terapisi de başarılı bir yöntemdir. Otizmde son tedavi yöntemleri arasında bu tedavi de bulunmaktadır. Bireylerin müzik dinleyerek ve müzik aletleri kullanarak terapistler eşliğinde uygulanan bir tedavidir. Müziğin bireylerde tekrarı eğlenceli hale getirmesi, dikkat çekici olması, müzikle adaptasyonun kolay olması, beden hareketlerini etkileyerek bedensel etkileşimi kolaylaştırması ve hafıza olumlu katkıları otizm tedavisinde olumlu yol alınmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Otizm Tedavisinde Son Gelişmeler 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.