Otizmde Tedavi Yöntemleri ve Eğitim

Otizm, beynin farklı bölgelerinin bir arada kullanılamaması anlamına geliyor. Otizm teşhisi konulmuş bireyler iletişim kurmakta ve sosyalleşmekte zorluk çekiyorlar. Hastalık kendini genellikle üç yaşından önce gösteriyor. Bu nedenle otizmde tedavi yöntemleri ve eğitim erken yaşta başladığından daha etkili olabiliyor.

Otizmin Belirtileri

Otizm teşhisi maalesef kolaylıkla konulamıyor. Teşhis için detaylı tetkikler ve ayrıntılı gözlem gerekiyor. Bir çocuğa otizm teşhisi konulabilmesi için aşağıdaki belirtilerden en az altı tanesinin gözlemlenmesi gerekiyor.

  1. Hiç göz teması kurmama ya da kısıtlı temas kurma,
  2. Konuşmada gecikme,
  3. Canlı varlıklar yerine cansız varlıklarla ilgilenme,
  4. Bulunulan ortamdan izole olma,
  5. Rutin bozulduğunda hırçınlaşma,
  6. Bazı yerlere ya da objelere takıntı yapma,
  7. Yemek yeme zorluğu çekme,
  8. Tehlikeye ve acıya karşı duyarsızlaşma,
  9. Kendine ya da etrafına zarar verecek davranışlar sergileme,
  • Sürekli tekrarlayan hareketler yapma (El çırpma, sallanma, kendi etrafında dönme vb.)

Otizmde Tedavi Yöntemleri ve Eğitim Nasıl Olmalı

Ebeveynlerin otizmde tedavi yöntemleri ve eğitim konusunda birbirine verdiği bazı tavsiyeler tedavi sürecini hızlandırıyor. Örneğin doktor isimleri, rehabilitasyon merkezleri, hastanelerin not edilmesi ve paylaşılması ebeveynler için büyük önem taşıyor. Bunun dışında depresyon, hiperaktivite ve obsesif kompulsif bozukluklara yönelik ilaçlar otizm tedavisinde kullanılıyor.

Otizmli bireylerin diğer büyük sıkıntısı ise uyku problemidir. Bu sorunu aşmak için aynı saatte yatıp kalkarak rutin bir düzen oluşturulabilir. Ayrıca teşhis konduktan sonra hastaneden rapor alındığında 8 saatlik bireysel eğitimi devlet karşılıyor. Bu raporlar geçici olarak alınabiliyor ve otizm biterse rapor da ortadan kalkıyor.

Otizmde Eğitim

Otizmde tedavi yöntemleri ve eğitimler; ebeveyn ve çocuk arasında iletişimi kolaylaştırmakta, sosyal ve davranışsal olarak gelişim sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda geliştirilen iki temel eğitim stratejisi bulunuyor.

Özel Terapiler, konuşma ve uğraşı terapileri ile fiziksel terapileri kapsamaktadır. Bu yöntem, çocuğun daha iyi iletişim kurabilmesini ve eksiklikler bulunan motor becerilerini geliştirmesini sağlamaktadır.

Davranış Eğitimi ve Yönetimi, bu yöntem ise çocuğun iletişim ve davranış becerilerinin gelişmesi için kendine yardım öğrenimini pozitif destek olarak kullanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otizm Belirtileri Nelerdir Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.