Otizme Sebep Olan Nedir?

Dünya üzerinde yaygınlık gösteren hastalıklar arasında yer alan otizm, genetik olarak aktarılıyor. Yani otizme sebep olan nedir sorusunun cevabı, ne yazık ki genlerde saklıdır. Yapılan çalışmalar, hastalığın yüksek oranda genetik olarak aktarıldığını ortaya koyuyor. Yani genetik olarak aktarılmak üzere nesilden nesle geçebilen hastalık, bunun yanı sıra gelişen tıp ile birlikte tedavi edilebiliyor.

Otizme ne sebep olur sorusu kadar hastalığın tedavisi de son derece önem teşkil ediyor. Erken yaşta ortaya çıkan ve çeşitli belirtiler ile kendisini gösteren rahatsızlık, alınan önlemler ve uygulanan eğitim programları çerçevesinde düzeltilebiliyor. Tabi bunun için tanı ve teşhis işlemlerinin uzman bir hekim tarafından yapılması gerekiyor.

Otizm Tedavisinde Özel Eğitimin Yeri

Yaşa ve ortaya çıkan belirtilere göre hazırlanan özel eğitim programları, otistik çocukların yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra çocuğu hayata karşı hazırlayan ve hastanın başarılı bir geleceğe sahip olmasına yardımcı olan eğitim programları, çok yönlü faydalar sunuyor.

Kimi çocuklar, motor becerilerinde yüksek oranda zorluk yaşayabiliyor. Hatta buna bağlı bir şekilde yalnız kalma ve sosyalleşememe ile ortaya çıkan sorunların görülmesi mümkün. Özel eğitim programları ile hastanın iletişim becerilerini sağlıklı bir şekilde geliştirmesi ve bununla beraber arkadaş edinmesi kolaylaşıyor. Yalnızlıktan uzaklaşarak çevresiyle iletişime geçmesi sağlanan çocuğun buna bağlı bir şekilde hastalığa yanıt vermesi mümkün hale geliyor.

Belirtilerin Gözlemlenmesi ve Hastalık Teşhisi Konulması

12 aylık ve 1-3 yaş arası olmak üzere oldukça erken dönemlerde belirtiler gösteren otistik çocuk, çevresiyle iletişime geçmekte zorlanıyor. Aynı şekilde kendini ifade edemeyen ve içine kapanan çocuk, ne yazık ki buna bağlı sorunlar yaşayabiliyor. Söz konusu belirtilerin profesyonel bir şekilde gözlemlenmesi ise son derece önemlidir. Ortaya çıkan belirtilere uygun bir şekilde program hazırlanabilir ve bu sayede daha etkili sonuçlar elde edilebilir.

Otizme sebep olan nedir sorusu genetikte saklı olurken hastalığın tedavisi ise özel eğitimden geçiyor. Hastanın yaşadığı eksikliklere ve belirtilere göre uygulanacak olan özel eğitim sonucu motor becerilerinin kazanılması mümkün hale geliyor.

Bir önceki yazımız olan Otizm Hastalığı İyileşiyor mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.