Otizmi Tamamen Tedavi Etmek Mümkün mü

Otizm, nedeni tam olarak belirlenememiş fakat genetik yolla aktarılmadığı saptanmış bir beyin hastalığıdır. Nedeni bilinmediğinden “Otizmi tamamen tedavi etmek mümkün mü?” sorusu ailelerin en büyük merak konusu. Hastalığa en erken teşhis 3 yaşında koyulabiliyor. Çocuk seslere tepkisiz kalıyorsa, hareket halindeki nesneleri takip etmekte zorlanıyorsa, basit talimatları yerine getirmekte güçlük çekiyorsa mutlaka bir doktora muayene ettirilmelidir.

Otizmde erken teşhis tüm önemli hastalıklardaki gibi büyük önem taşıyor. En etkili tedavi yöntemi ise özel eğitim. Ailenin bu konuda istikrarlı olması ve sık sık uzman değiştirmemesi eğitimin başarısında en büyük etken. Çocuğun sosyal ortamlarda mümkün olduğunca fazla bulundurulması ve mutlaka okul öncesi eğitim alması öneriliyor.

Bu şekilde iki yaşında tedaviye başlayan bir çocuk 2 ila 5 yıl arası yoğunlaştırılmış eğitimle yaşıtlarına yakın akademik başarı gösterebiliyor. Ancak yine de bir grup uzmana göre otizmin tamamen tedavisi mümkün mü sorusuna olumlu cevap vermek aileleri aldatmaktan başka bir şey değil. Çocuk ne kadar iyi eğitim almış olursa olsun ileriki yıllarda anlama ve yorumlamada güçlük çekme, özgüven sorunu ve ilişkilerde zorluk kaçınılmaz olarak görülüyor.

Otizmi Tamamen Tedavi Etmek Mümkün mü ve Nasıl Bir Yaklaşım Sergilenmeli

Otizme bir hastalık olarak yaklaşılmaması gerektiğini savunan farklı uzman grubu da bulunuyor. Onlara göre bu bir kişilik durumu ve otizmin tedavisi mümkün mü sorusunun karşılığı evettir. Bu görüşü savunan uzmanlara göre otizm bir bağırsak hastalığı olarak nitelendiriliyor. Bu gruba göre otizmi tamamen tedavi edilemez bulan uzmanlar hastalığa karşı gerici bir tavır takınıyor.

Otizm Tedavisinde Alternatif Yollar

Bireysel eğitime eşlik edecek biyomedikal tedavi ile otizm tamamen tedavi edilebilir olarak görülüyor. Araştırmalara bakıldığında otistik bireylerde mide ve bağırsak problemleri göze çarpıyor. Bu durum sindirim sorunlarına yol açıyor. Sindirime katılması gereken amino asit, mineral ve vitaminler yeterince emilmiyor. Bunun yerine vücuda zararları bulunan toksinler emilerek metabolizmaya karışıyor.

Otizmi bir bağırsak hastalığı olarak gören bu uzman grubu diyetin önemine vurgu yapıyor. Çünkü otistik bireylerde süt proteini olan kazein ve buğday proteini olan glüten tam sindirilemediğinden bağımlılık yapıyor. Morfin etkisi oluşturan bu durum çocuklarda acıya karşı hissizleşmeye yol açıyor. Bu yiyecekler beslenmeye dâhil edilmediğinde çocukların algılarında iyileşme ve konuşmalarında ilerleme gözlemleniyor. Bu duruma istinaden uzmanlar otizmin tedavisi tamamen mümkün mü sorusuna olumlu bakıyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Otizm Hastalığı Olan Ünlüler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.