Otizmin Tedavisi Mümkün Mü?

Otizmin tam olarak önlenmesi ve tam olarak iyileşmeyi sağlayıcı tedavi yönteminin olup olmadığı hakkında çeşitli görüşler bulunmaktadır. Uzmanların bir kısmı tedaviyle % 100 başarı sağlandığını belirtse de, otizmin nörolojik bir sorun olduğu atlanmamalıdır. Hastaları erken bebeklik çağından itibaren etkisi altına alır. İyi bir tedaviyle ve terapiyle otizmin etkilerini azaltmak mümkün olabilir. Bu otizmin tedavisi mümkün mü diye merak edenler için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Otizm hastalarının uzun yıllar devam edecek tedavi ve terapi süreçlerinden geçmesi gerekir. Buradaki hedef çocuğun kendi kendine öğrenme olanağı bulamadığı becerilerin kazandırılmasıdır. Bazı tedavi yöntemlerinde ise, otizmin etkilerinin azaltılması, kişinin iletişim sorunlarının çözülmesi de mümkün olabilir. Uygulanan tedavilerin otizm üzerinde kesin etkiye neden olduğu hala tartışmalı olsa da, kısa ve uzun vadede olumlu etkileri olduğu kabul edilir.

Otizmin Tedavisi Mümkün Mü, Psikiyatrik Otizm Tedavisi Faydalı Mı?

Tedaviden kesin sonuç alınabilmesi için, ilk aşamada otizmli bireylerin devamlı tekrarladıkları olumsuz davranış biçimlerinin ortadan kaldırılması gerekir. Otizmli hastalar panik atak, asperger sendromu, anksiyete gibi rahatsızlıklara daha yatkın olur. Hastalarda iletişim ve davranış eksikliği öfke nöbetlerine yol açabilir. Bu nedenle tedavinin olumlu sonuçlanması için bunların önüne geçilmelidir.

Otizm tedavisinde psikiyatrik ve nörolojik tedavi ilk aşamadır. Ancak rahatsızlığın tedavisinde tek başına yeterli olmaz. Öfke ve kaygı nöbetleri için doz aşımına dikkat edilerek ilaç tedavisine başvurulabilir. Tedavide amaç hastaların tamamen iyileşmesinden ziyade becerilerini yeniden kazanması ve hastalığın olumsuz etkilerinden kurtulmasını sağlamaktır.

Otizm Tedavisinde Gluten Kazein Diyeti

Uzmanlar otizm hastalarının bağırsaklarında aşırı geçirgenlik olduğunu belirterek, gluten ve kazein içeren besinlerin sindiriminde zorluk yaşadıklarını düşünürler. Süt ve süt ürünleri, tahıllar, unlu mamuller bu besinler arasındadır. Bilimsel olarak kanıtlanmasa bile, otizm tedavisinde gluten kazein diyeti uygulanmaktadır.

Otizmin tedavisi mümkün mü, otizm hastalarına nasıl bir tedavi uygulanmalı, bu konularda çeşitli iddia ve öneri bulunmaktadır. Bunlar arasında hastaların vücudunun ağır metallerden arındırılması, Neuro Feedback yöntemi gibi uygulamalar bulunur. Bu tedavi yöntemleri hastaları tamamen iyileştirmeyi değil, sosyal iletişimde, toplumda yaşadıkları sorunları azaltmayı hedefler. Hastaların topluma kazandırılmaları, normal bireyler gibi yaşamlarına devam etmeleri amaçlanır.

 

Bir önceki yazımız olan Otizmde Son Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde Otizm tedavisinde müzik terapisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.