Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tedavisi

Yaygın gelişimsel bozukluk ilk kez 1980 yılında tıp literatüründe kullanılmış bir tanımdır.  Yaygın gelişimsel bozukluk tedavisi farklı gelişimsel bozukluk türlerine göre farklı yöntemlerle yapılır. Birden fazla gelişimsel bozukluğu kapsadığından yaygın gelişimsel bozukluk olarak tanımlanmıştır. Üç temel alanda gelişimsel bozukluk etkileri gözlemlenir;

  • Sosyal davranış ve etkileşimin bozulması
  • İletişimin bozulması ve dil gelişiminin bozulması
  • Sınırlı davranış olması ve sınırlı ilgi alanı olması

Yaygın gelişimsel bozukluk tanımı; Otizm, Asperger Sendromu, Çocukluk Disintegratif Bozukluk, Rett Sendromu, Tanımlanamayan Gelişimsel Bozukluk olarak farklı hastalıkları kapsar. Yaygın gelişimsel bozuklukların temel gelişimsel bozukluk alanları ortaktır. Yani tüm bu hastalıklarda yukarıda saydığımız alanlarda farklı şekillerde sorunlar yaşanır.

Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tedavi Yöntemleri

Yaygın gelişimsel bozukluk tedavi yöntemleri biyomedikal, duyusal, davranışsal, bilişsel yöntemler gibi yöntemlerdir. Dünden bu güne yaygın davranış bozukluklarına yaklaşımlar da farklılaşmış ve değişmiştir. Terapi ve özel eğitimin her zaman daha önemli olduğu vurgusu günümüzde yerini başka görüşlere bırakmıştır.

Yaygın gelişimsel tedavisi için yaşayan sorunların türü ve sorunları yaşayan çocuğun ya da yetişkinin durumu oldukça önemlidir.

Son yıllarda özellikler biyomedikal tedavi yöntemleri ile otizm tedavisi çok daha popüler olmuştur. Bu görüşe göre otizmli bireylerin sorunlarına neden olan etkenler daha çok fizikseldir. Yani bağırsak ve mide problemlerinden yayılan beyin fonksiyonlarının bozulmasında etkili tedavi  doğru beslenme, mineral ve amino asit dengesinin sağlanması ve bunlara eşlik edecek davranış terapileridir.

Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tedavisi Nasıl Seçilmeli

Yaygın gelişimsel bozukluk tanısı konmuş çocuklarda tanıya neden olan gelişimsel bozuklukların tespiti önemlidir. Bununla birlikte gerekli testler yapılarak vitamin, mineral, amino asit eksikleri belirlenmelidir. Toksinlerin kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir.

Yaygın gelişimsel bozukluk tedavisi için doğru yöntem tüm yöntemlerin uygun şekilde kullanılmasıdır. Yani her şeyden önce fiziksel sağlık problemleri, metabolizma durumu test ve ölçümlerle belirlenmeli gerekli beslenme ve ilaç programı uygulanmalıdır.

Biyolojik tedavi ve destekle birlikte dil ve konuşma terapisi, özel eğitim uygulamaları gibi tedavi planları yapılmalıdır. Her yaygın gelişim bozukluğu yaşayan çocuk ya da yetişkin aynı olmayacağından tedavi süreçleri de farklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otizme İyi Gelen Şifalı Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: otizmegitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.